Aplink salą. Pirmoji diena

Įžanga

Aferos sugalvojimas • Argumentų pasvėrimas Jokio planavimo – tik trys taisyklės

Penktadienį atsibudus netikėtai, nežinia iš kur, šovė į galvą mintis apeiti aplink salą, kurioje dabar gyvenu. Nuvariau tą kvailą mintį ir užsiėmiau savo kasdieniais darbais.

Vakare po darbų ta mintis vėl atlindo. Susirašiau argumentus.

Už:

 • Turėčiau patirti daugiau visokių nuotykių, negu keliaudamas kitais būdais
 • Šri Lanka tam tinka – beveik visur eina kelias palei vandenyną, beveik visur gyvena žmonės, yra vandens, maisto, vietų pernakvoti
 • Pasitikrinčiau savo jėgas po mane išsekinusios Denge (Dengue) karštligės
 • Patenkinčiau savo puikybę – turėčiau kuo visiems girtis

Prieš:

 • Mažai šansų, kad pavyks tai įgyvendinti – pritrūksiu jėgų, valios
 • Kelionė ir jos aprašinėjimas atims daug laiko, kurį galėčiau panaudoti užsidirbimui pinigų kitoms komfortiškesnėms kelionėms

Teigiami argumentai nugalėjo skepticizmą, nusprendžiau vis dėlto pabandyti.

Sala didelė, kaip Lietuva, bus ne mažiau pusantro tūkstančio kilometrų aplinkui. Kokius tris mėnesius reikėtų keliauti ištisai. Kol kas neturiu tiek nepertraukiamo laiko, bet galėčiau eiti atkarpomis, vis pradedant nuo ten, kur baigiau pereitą kartą. Jei tai aferai skirčiau visus savaitgalius, tai maždaug per metus salą ir apeičiau. Kuo toliau nuo Kolombo, tuo ilgiau truks nusigavimas į etapo startinę poziciją, iki tolimiausių vietų teks važiuoti naktiniu traukiniu, gal skristi lėktuvu ar malūnsparniu.

Nusprendžiau šį savaitgalį pabandyti įgyvendinti pirmąjį etapą. Sužinosiu, kiek galėčiau nueiti per porą dienų, patirsiu ką reikia ir ko nereikia imti su savimi.

Jokio planavimo, jokio skubėjimo, jokio pervargimo. Sustosiu visur, kur patiks, panorėjęs pasuksiu į šoną ar atgal. Neužsibrėšiu dienos tikslo – galiu nueiti trisdešimt kilometrų, o galiu ir tik porą.

Nusistačiau tris taisykles:

 • visas kelias turi būti praeitas pėsčiomis
 • kitą etapą pradėti tiksliai nuo tos vietos, kur baigiau pereitą
 • stengtis nuo salos kranto neatitolti > 3km

Nieko neprisižadėsiu. Kai tik pajusiu, kad per sunku, ar nusibos, ar atsiras koks įdomesnis savaitgalių užsiėmimas, nutrauksiu šį žygį be jokio sąžinės graužimo.

Pirmoji diena. Šeštadienis, 2016-03-05

Išvykimas • Čemodanų gatvė • Šv. Antano populiarumas • Šivaitų šventykla su karvėmis • Vaišnavų sunumeruoti dievai • Varnų salos pliažas • Pokaitis konditerijoje • Kelani Ganga žiotyse • Pelikanų gražumas • Hamiltono kanalo pakrante • Aliejus šv Antanui • Pirmoji nakvynė viešnamyje

12,3 km

Pirmoji diena

Pirmoji diena

Atsibudęs pasvarsčiau, ar tikrai noriu eiti. Abejonės išsisklaidė, pagalvojus, jog galėsiu bet kurį momentą lengvai grįžti atgal.

8 valandą išėjau iš namų. Gyvenu pietiniame Kolombo priemiestyje Dehiwaloje, bet nusprendžiau startuoti iš miesto centro – Forto stoties. Juolab, kad kelias iki ten nuo mano namų daug kartų išvaikščiotas. Todėl sėdau į autobusą, jie pro čia iki Forto vienas po kito važiuoja.

Po valandos už 25 rupijas buvau nuvežtas į galutinę stotelę – į čia daug autobusų iš miesto suvažiuoja. Toliau tik pėsčiomis.

Po Pettah rajoną, iš kurio pradedu savo kelionę, verta pusdienį pasibastyti: centrinė geležinkelio stotis, kelios autobusų stotys, didžiulis turgus – faktiškai visi kvartalai čia turgų primena.

Startinė pozicija

Startinė pozicija – Pettah. Pėsčiųjų tiltas veda į Forto (Kolombo centrinę) geležinkelio stotį.

Dažnai tenka atvažiuoti į Petą. Kai reikia į stotį, suku dešinėn per pėsčiųjų tiltą,  kai reikia kokių įdomių dalykų nusipirkti, einu tiesiai tolyn. Šį kartą pasukau kairėn, link uosto, arčiau vandenyno, kurio pakraščiu ir keliausiu Šiaurės kryptimi.

Startuoju 2016-03-05 09:00.

Iš pradžių įsukau į Malawata Road, dar vadinamą Front Street, o aš vadinu Čemodanų gatve, nes čia viena prie kitos susikoncentravusios tašių ir lagaminų krautuvėlės. Man patinka ta pietų Azijos gatvių specializacija. Kadaise Indijoje buvau užklydęs į transformatorių vyniojimo gatvelę. O čia, Front Street rasi sau tinkamą kelionkrepšį, jei nusiderėti nepavyksta, eini į sekančią krautuvę, perėjęs keliasdešimt tokių turėsi supratimą apie prekę, prisibendrausi su pardavėjais.

Čemodanų gatvė

Čemodanų gatvė (Malawata Rd, Front Str.)

Sankryžoj su Main Str. kokosus pardavinėja. Karališkuosius, oranžinius, tokie, rodos, tik Šri Lankoje teauga. Nuostabu, tai bus mano pusryčiai.

Karališkieji kokosai

Karališkieji kokosai

Tokio kokoso skystimas skanus, gaivinantis. Jei pasiseks, viduj bus toks kaip kiaušinio baltymas, galima ir užkąsti.

Karališkojo kokoso baltymas

Karališkojo kokoso baltymas

Reikia paprašyti, kad išgertą kokosą perskeltų. Pardavėjas nuo kevalo atkirs šaukštelį-gremžtuką.

Čemodanų gatvė įsilieja į žiedą, kur visokios Kolombo uosto prieigos. Į patį uostą patekti nepretenduoju, pasitrainiojau aplink.

Bokšto laikrodis uosto aikštėje

Bokšto laikrodis uosto aikštėje. Britai pristatė laikrodžių visose miestų ir miestelių aikštėse, bet nuo to šrilankiečiai netapo punktualesni.

20160305_091243 (Large)

Čia visur gausi betelio ir loterijos bilietų

Įėjimas į Kolombo uosto administraciją

Įėjimas į Kolombo uosto administracinį pastatą

Landžioju po skersgatvius. Viename netikėtai išnyra įspūdingas statinys – Raudonoji mečetė. Šri Lankos musulmonai savo šventyklas dažniausiai žaliai puošia, o čia raudonai.

Raudonoji mečetė

Raudonoji mečetė

Paprastos šnapsinės čia vadinamos "Wine shop" (vyno ne visur jose gausi), kartais "Beer shop". Pijokėliai čia perka araką (kokosinis spiritinis gėrimas) arba spirituotą alų

Paprastos šnapsinės čia vadinamos “Wine shop” (vyno ne visur jose gausi), kartais “Beer shop”. Pijokėliai čia perka araką (kokosinis spiritinis gėrimas) arba spirituotą alų.

komunalininkai

komunalininkai

20160305_092753 (Large)

20160305_093036 (Large)

Buda ir mano atspindys

Šventas Antanas ir uosto kranai

Šventas Antanas ir uosto kranai

Ėjau ėjau kol priėjau didžiulę Šv. Antano bažnyčią. Pernai čia Antanines atšvenčiau, daug žmonių buvo, neprisigrūsi. Šventas Antanas ypatingai garbinamas Šri Lankoje – matyt portugalų palikimas.

Šv Antano šventovė (St Anthony Shrine)

Šv Antano šventovė (St Anthony Shrine)

Aplink daugybė Šv Antano suvenyrų krautuvėlių, reiks dar ateiti apsipirkti kitą sykį.

20160305_094530 (Large)

Sri Ponnambalawaneswarar Devastanam

Kitoj gatvės pusėj induistų šventykla, dar labiau įspūdinga, nei mano globėjo. Tai Sri Ponnambalawaneswarar Devastanam šventykla. Tamilai neištaria Š, todėl ne Šri, o Sri. Intriguoja ilgi tamilų vardai ir pavadinimai.

Nusprendžiau labiau susipažinti su šia šventykla. Palikau kroksus-kaliošus patvory ir įėjau pro vartus. Kieme keletas šventų karvių gyveno savo nameliuose o šventi jaučiai vaikščiojo aplinkui.

20160305_094256 (Large)

20160305_094327 (Large)

Užtaikiau ant pudžos, daug ugnies aukų. Pasėdėjau nuošalyje, pailsėjau.20160305_094624 (Large)

20160305_095411 (Large)
20160305_095541 (Large)
20160305_095640 (Large)

Šventykloje užtikau arklių skulptūras su mechaniniais įtaisais.

20160305_095152 (Large)

20160305_095159 (Large)

20160305_095621 (Large)

Tilakos ženklą ant kaktos čia užsideda patys. Milteliai kelių spalvų. Yra ir kur rankas nusišluostyti.

Tęsinys kitame įraše, nes šitas didelis pasidarė, debesinis redagavimas smarkiai sulėtėjo.

This entry was posted in Dienoraštis, Šri Lanka and tagged . Bookmark the permalink.

5 Responses to Aplink salą. Pirmoji diena

 1. Rimalda says:

  Gerų dienų. Prisėdu vakarais ir maloniai skaitosi tavo pėdomis matuojama sala. Radau tepalą ir užrašo neperskaitau :sarshapedee Thailaya. Kas? Susitryniau.

 2. Kristijonas says:

  Sveikas, Antanai,
  linkėjimai nuo Omaro iš Salamancos, jis tavę prisimena.
  Puiki tavo įdėja: kai neturėsiu NT klientų, laisvai galėčiau apeiti Gran Kanariją. Diametras žymiai mažesnis, bet daug kalnuotų vietovių. Nebūčiau pirmas: dar prieš LT nepriklausomybę du broliai lietuviai Las Palme išlipo iš laivo ir pabėgo, pėsčiomis atėjo į Maspalomą. Naktimis miegojo pliažuose, bijojo, kad nesusektų. Tebegyvena jie čia.
  Baisi intriga…

  • antanas says:

   Taip, aplink Gran Kanariją sunkiau eiti, daug laipioti reikės, ypač nuo Mogano. Kažin, ar užtektų savaitės. Bet įspūdžiai liktų superiniai. O paskui aplink Tenerifę. O paskui aplink Fuerteventūrą ir Lanzerotę…

 3. Neringa says:

  Idomu skaityt! Idomiai rasot:)

 4. Chaminda Muramudali says:

  Good job. Bro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *